نرم افزار مکسیما رایگان است و بسیاری از محاسبات ریاضی را به خوبی می تواند انجام دهد. برای اطلاعات بیشتر به صفحه های زیر مراجعه کنید:

مکسیما

مقدمه ای بر نرمافزار مکسیما

 


برچسب‌ها: مکسیما
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۳/۱۲/۱۳ و ساعت 4:45 |
بنده برای یادگیری ریاضی‌ در سنّ ۱۹ سالگی به خدمت استاد عبدالله انوار شرفیاب شدم و کار اینجانب با ایشان با مطالعه کتاب معروف "مدخل منطق صورت" نوشته دکتر غلامحسین مصاحب آغاز و با فراگیری فلسفه ی دشوار ویتگنشتاین ادامه یافت که این دوره شاگردی این استاد بزرگ، یازده سال طول کشید.

استاد همواره با دقتی‌ وصف ناپذیر و جز به جز و خط به خط کتابها را تدریس می فرمودند و تا موضوعی جا نمی‌افتاد، به خط بعدی نمی‌‌رفتند. در همین کلاس‌ها بود که بنده با بعد‌های دیگر دانش ایشان آشنا شدم و لذا از ایشان خواستم تا موسیقی قدیم ایران و همچنین منطق صورت قدیم را به بنده تدریس کنند. این چنین شد که این حقیر در نزد ایشان کتابهای درةالتاج و منهاج مبین را کار کردم. البته باید اضافه کنم که کلاس درس ما در پیاده روی‌های طولانی در کوچه پس کوچه‌های شمیران نیز ادامه می‌یافت.

بنده با بزرگانی چون سرکار خانم دکتر زهرا گویا (مادر آموزش ریاضی‌ ایران)، دکتر سیامک یاسمی (استاد جبر دانشگاه تهران)، استاد ناصر فرهنگ فر (استاد صاحب سبک تنبک‌)، استاد محمد رضا لطفی‌ (استاد تار و ردیفدان)، پروفسور وینفیرید برونس (استاد برجسته جبر در آلمان) و در نهایت پدرم نصرالله ناصح‌پور (استاد آواز و ردیفدان) کار کرده‌ام و از هر کدام در حد وسع خود چیزی آموخته ام، ولی باید بگویم از نظر تدریس جایگاه ایشان برای بنده منحصر به فرد است.

هر چند به دلیل سفر به دیار فرنگ برای ادامه تحصیل ریاضی‌ در آلمان، کلاس‌های ما قطع شد، حالا که به ایران بازگشته ام، هنوز هم به ایشان سر می‌‌زنم و خودم را کوچکترین شاگردشان می‌دانم.

یک بار که به خدمت ایشان رفته بودم، ایشان فرمودند: هرگاه به سنّ من رسیدی و اسیر نان و نام نشدی، می‌‌فهمم که مردی!


برچسب‌ها: عبدالله انوار
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۳/۰۵/۲۰ و ساعت 1:22 |
استاد بزرگ جبر جابجایی‌، پروفسور هانس ب. فاکسبی، در تاریخ ۹ آوریل ۲۰۱۴ میلادی درگذشت. پروفسور فاکسبی چند شاگرد جبر تربیت کرد که یکی‌ از آنها استاد سیامک یاسمی بود، که بعد‌ها استاد جبر دانشگاه تهران شد.

بنده که در اواخر دوره ی لیسانس در دانشگاه شهید بهشتی‌ با استاد یاسمی درس جبر پیشرفته گرفته بودم، تصمیم گرفتم در مقاطع بالاتر جبر بخوانم و به همین دلیل در سال ۱۳۷۶ که وارد دانشگاه تهران شدم با استاد جبر جابجایی‌ خواندم. همچنین پایان نامه فوق لیسانس خود را زیر نظر استاد نوشتم و در سال ۱۳۷۸ کارشناس ارشد ریاضی‌ شدم.

سه‌ سال بعد، استاد یاسمی از من دعوت کرد تا در برگزاری کارگاه روشهای هومولوژیک در جبر جابجایی‌ کمک کنم و در همین کارگاه بود که چندین استاد بزرگ جبر از جمله پروفسور فاکسبی و پروفسور برونس را از نزدیک دیدم. همین آشنایی باعث شد تا سالها بعد به آلمان رفته و زیر نظر پروفسور برونس دکترای ریاضی‌ را در شاخه جبر جابجایی‌ بگیرم.

درگذشت این استاد بزرگ جبر را به خانواده ی ایشان، استاد سیامک یاسمی و جامعه ی جبر جابجایی‌ تسلیت می‌‌گویم. نام و یادشان گرامی‌ باد!


برچسب‌ها: جبر جابجایی‌, سیامک یاسمی, فاکسبی
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۳/۰۱/۲۲ و ساعت 23:41 |
نگارنده ی این سطور، که چند روز پیش با یکی‌ از دوستان ریاضیدان خود صحبت می‌‌کرد، متوجه شد که ملاک آن ریاضیدان برای تعیین کیفیت یک ریاضیدان دیگر، تعداد مقاله‌های "آی.اس‌.آی"، تعداد مقاله‌هایی‌ که به مقاله‌های آن ریاضیدان رجوع داده اند (یعنی‌ سیتیشن) و فاکتور تاثیر مجله ای‌ است که آن ریاضیدان در آن مجله مقاله منتشر کرده است!

معلوم نیست نظر چه تعدادی از ریاضیدانان ایران مانند نظر ایشان است، ولی از شنیدن این حرف ناگهان تن‌ نگارنده لرزید و از خود پرسید که جایگاه و سنجش کیفیت بسیاری از ریاضیدانان بزرگ و زحمتکشی مانند زنده یادان استاد محسن هشترودی، استاد غلامحسین مصاحب و استاد پرویز شهریاری کجای این ملاک قرار می‌گیرد؟

اگر بپذیریم که تاریخ ریاضیات را مهمترین افرادی که رقم می‌‌زنند خود ریاضیدانان دنیا هستند، آنگاه چه کسی‌ می‌‌تواند منکر نقش پرویز شهریاری در ترویج علم ریاضی‌ و مبارزه با ریاضی‌ ستیزی شود؟ پرویز شهریاری که به حق به او لقب "پدر آموزش ریاضی‌ ایران" را داده اند، آنچنان مشهور و مهم است که نیازی به معرفی‌ ندارد، ولی اگر پرویز شهریاری و معلمان مشابه و زحمتکشی مثل او در ریاضیات ایران نبودند، آیا بسیاری از ریاضیدانان جوان ایران اصلا به سراغ ریاضی‌ می‌رفتند که مقاله نویس شوند؟

و اما پرسش دیگری که در ذهن نگارنده شکل گرفته است این است که آیا نقش یک ریاضیدان تنها در مقاله نوشتن و افتادن در مسابقه ی مقاله نویسی است، آنهم مقاله‌های پیچیده‌ای که فقط تعداد کمی‌ ریاضیدانان هم‌رشته از آن سر در می‌‌آورند؟ پس مسئولیت اجتماعی یک ریاضیدان در روشنگری جامعه ‌اش و تعلیم ریاضی‌ به مردم به ویژه متخصصان علوم پایه، مهندسان، پزشکان و دیگر اقشار جامعه چه می‌‌شود و کجا می‌‌رود؟

در حالیکه عموم مردم از سختی و پیچیدگی‌ ریاضی‌ می‌‌نالند و در نتیجه از آن فراری اند و احتمالا بسیاری از آنها از تحلیل‌های ساده ی آماری و ریاضی‌ گونه عاجزند، آیا باید کنج عزلت گزید و تنها به تولید مقاله‌های به اصطلاح سطح بالا بسنده کرد؟

در ضمن نگارنده به عنوان عضو کوچکی از جامعه ریاضی‌ ایران مخالف مقاله نویسی نیست، چنانکه خود نیز کم و بیش مشغول تولید مقاله است، اما به باور نگارنده ی این سطور، ملاک قرار دادن مقاله‌های بین المللی یک ریاضیدان در سنجش کیفیت او اشتباه بزرگی‌ است و معتقد است این نگاه نیاز به آسیب شناسی‌ دارد و البته جای بسی‌ خوشبختی‌ است که در آسیب شناسی‌ کردن این نگاه، نگارنده تنها نیست و ریاضیدانان بسیاری منتقد این نگاه هستند.

در پایان کار خواننده ی محترم این بلاگ می تواند به مطلب‌های جالب زیر مراجعه کند:

مجموعه مقالات استادان سیامک یاسمی و رحیم زارع نهندی، همچنین مقالات دکتر رشید زارع نهندی و پروفسور دیوید پارناس در خبرنامه‌های شماره ۱۱۵ و ۱۱۶ انجمن ریاضی‌ ایران.

همچنین به عنوان مثال مقاله‌های زیر در پایگاه اینترنتی انجمن ریاضی‌ آمریکا:

The Misuse of the Impact Factor

Nefarious Numbers

Stop the numbers game: Counting papers slows the rate of scientific progress


برچسب‌ها: آی اس‌ آی, سیتیشن, فاکتور تاثیر
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۲/۱۱/۱۲ و ساعت 21:42 |
توجه ویژه به ریاضیدانان ایرانی‌ در کتاب پیشگامان ریاضی‌

از صحبت‌های زنده یاد استاد پرویز شهریاری به خاطر دارم که همیشه دوست داشت ریاضیدانان ما را به عنوان ریاضیدانان ایرانی‌ معرفی‌ کنند. به همان دلیل که گفتن اینکه گاوس ریاضیدانی فرانسوی یا لاتین است درست نیست پس به همان دلیل گفتن اینکه خوارزمی ریاضیدانی عرب است نادرست است. کتابی‌ که اخیرا نشر یافته در پنج جلد به پیشگامان ریاضی‌ می‌پردازد و نقش ریاضیدانان ایرانی‌ را پررنگ جلوه می‌‌دهد. از دیگر کشور‌هایی‌ که به ریاضیدانان آنها اشاره می‌‌شود کشور‌های یونان، هندوستان، ایتالیا، فرانسه، انگلستان، آلمان، سوئیس و آمریکا است.

اولین ریاضیدان ایرانی‌ که با عنوان پدر جبر معرفی می‌‌شود، خوارزمی است. از دیگر ریاضیدانی که در این کتاب مفصل یاد می‌‌شود، خیام است. در بزرگی‌ خیام در علم ریاضی‌ همین یک نکته بس است که علاوه بر حل معادلات درجه سه‌ با کمک اشکال هندسی (جبر هندسی) و استفاده از بساط دو جمله‌ای در محاسبات عددی، با اثبات چند قضیه ی مهم در هندسه، در چیدن مقدمات هندسه نااقلیدسی دخالت داشته است.

سومین ریاضیدان ایرانی‌ که از او به صورت مفصل یاد می‌‌شود، جمشید کاشانی است که به عنوان پدر علم تقریب معرفی‌ می‌‌گردد. برای اطلاعات بیشتر به خود کتاب رجوع کنید:

Pioneers in Mathematics by Michael J. Bradley, 2006, 5 Volumes

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۲/۰۹/۰۱ و ساعت 10:13 |
به تازگی کتابی‌ به دستم رسیده با کیفیت چاپ خوب به نام "متغیرهای مختلط و کاربردهای آن" تالیف چرچیل و براون. ترجمه آن کار مترجم پیشکسوت و کارکشته، دکتر علی‌ اکبر عالم‌زاده است. این کتاب توسط انتشارت نگارنده دانش منتشر شده است.

این کتاب را خیلی‌ سال پیش در دوره کارشناسی خوانده بودم. حقیقتاً در این چند سال با وجود ناشران خوب، کار نشر در ایران پیشرفت داشته و رغبت آدم برای کتابخوانی بیشتر شده!


برچسب‌ها: متغیرهای مختلط, آنالیز مختلط, کتاب, چرچیل, براون
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۲/۰۶/۰۲ و ساعت 14:24 |
یکی‌ از بهترین جاها برای پیدا کردن خلاصه ی مقاله‌ها و کتابهای ریاضی‌، "تسنترال‌بلات مات" (Zentralblatt MATH)، مرکز نقد مقاله‌ها و کتاب‌های ریاضی‌ است که امروزه توسط اشپیرینگر منتشر می‌‌شود و نقد و خلاصه‌نویسی بسیاری از کارهای ریاضی‌ را از ۱۸۶۸ میلادی تا به امروز پوشش داده است. هر چند برای استفاده از این پایگاه داده ها، باید عضو آن بود و عضویت در آن هزینه دارد، اما تا سه‌ نتیجه حاصل از گشت را - تا این تاریخ که اینجانب دیده‌ام - بدون هزینه در اختیار استفاده کنندگان این پایگاه داده‌ها می‌‌گذارد.

مرکز مشابه آن متمتیکال ریویوز (Mathematical Reviews) وابسته به انجمن ریاضی‌ آمریکا است.

Mathematical Reviews

Zentralblatt MATH


برچسب‌ها: Mathematical Reviews, Zentralblatt MATH, مقاله ریاضی‌, کتاب ریاضی‌
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۲/۰۵/۱۶ و ساعت 8:30 |
مدتی‌ است این افتخار نصیب بنده شده است تا مدرّس دروس دانشگاهی باشم. هر چند تدریس در دانشگاه کاری است پر دردسر و وقت‌گیر و مرا کمی‌ از کار‌های پژوهشی و همچنین کارهای هنری‌ام دور کرده، اما کار کردن با دانشجویان باهوش و زحمتکش را افتخاری برای خود می‌‌دانم و از تک‌تک آنها برای این فرصتی که به من داده‌اند بی‌ نهایت سپاسگزارم. این حقیر همچنین تمام تلاش خود را به کار بسته‌ام تا از دانشجویان عزیزم حمایت کنم و در راه کسب دانش و هنر کمک حال آنها باشم. تعدادی نیز بازیگوشی کرده و خیلی‌ خوب درس نخوانده‌اند و با این حال هنوز در نزد من عزیز هستند و امیدوارم در آینده با کار خوب، کمکاری‌هایشان را جبران کنند.

زنده باد دانشجویان مهربان ایرانی‌!

عطیه کاظمی مجرد، محقق جوان ایرانی برنده جایزه دانشمند جوان یونسکو شدبرچسب‌ها: دانشجویان, ایرانی‌
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۲/۰۳/۱۶ و ساعت 17:26 |
آخر مرا عاشقت نکنی دست بردار نیستی

دست بردار از این همه ناز و کرشمه

که من خود در زندان عددم

یا عدد یگانگی به من بده یا دست بردار از این همه ناز و کرشمه

دست بردار از این همه راز و نیاز که من خود در زندان عددم

که من خود به دنبال عدد یگانگی ام

دست بردار از این همه ملودی های عاشقانه که من به دنبال عددم، عدد یگانگی!

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۲/۰۳/۰۳ و ساعت 18:14 |
با خبر شدیم بزرگداشت استاد بزرگ ریاضی، استاد پرویز شهریاری در فرهنگسرای ورشو در خیابان نجات الهی، نبش خیابان ورشو در روز چهارشنبه ١ خرداد ١٣٩٢ ساعت ٣:٣٠ بعد از ظهر برگزار می شود. یاد استاد شهریاری گرامی باد!
برچسب‌ها: پرویز شهریاری
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۲/۰۲/۳۰ و ساعت 18:4 |
جناب دکتر احمد یوسفیان، استاد ریاضی دانشگاه محقق اردبیلی، از من دعوت کرده بود تا در دومین سمینار جبر و کاربردهای آن شرکت کنم و اگر امکان داشته باشد ساز بزنم. با کمال خوشحالی، این دعوت را پذیرفتم تا بتوانم در شهر پدری ام حضور داشته باشم. نتیجه حضورم در این سمینار، یک تکنوازی تنبک برای افتتاح سمینار، یک سخنرانی و دو کارگاه بود. همچنین با افراد زیادی از دانشگاه محقق اردبیلی و دیگر شرکت کنندگان ایرانی و خارجی آن سمینار آشنا شدم. با برخی نیز دورادور آشنا بودم و آشنایی مان نزدیک تر شد. در آنجا دانشجویان و اساتیدی را دیدم که با امکانات کم، سخت برای پیشبرد اهداف علمی شان کار می کنند که تلاششان حقیقتا قابل تحسین است. آفرین به همت شان!

از هوای خوب، پاک و خنک و از طبیعت زیبای اردبیل نیز بهره بردم.  

و اما لطف پدر و مادر: پدر و مادر عزیز و مهربانم تصمیم گرفتند تا مرا در این سفر همراهی کنند و با پدر و مادر گرامی ام به اردبیل رفتیم. یکی دیگر از اتفاق های جالب این سفر این بود که حضور پدر گرامی، استاد نصرالله ناصح پور در اردبیل، با کنسرت شاگردش ودود موذن (خواننده، نقاش و مجسمه ساز) و گروه موسیقی خاتای مصادف شد. پدر، مادر و بنده در شب آخر کنسرت ودود موذن شرکت کردیم و از اجرای موسیقی این عزیزان خیلی لذت بردیم.

روزهای پس از سمینار: دو روزی هم پس از سمینار، مهمان عزیزانی در اردبیل بودم که محبتشان را فراموش نمی کنم. دیدار از مجموعه ی شیخ صفی (باغ، موزه ...) نیز بر لطف این سفر افزود و اردبیل را با خاطره ای بسیار خوش به سمت تهران ترک نمودم.
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۱/۰۶/۱۵ و ساعت 6:31 |
پرویز شهریاری چهرهٔ ماندگار، استاد ریاضیات و سردبیر مجله‌های "دانش‌و مردم" و "چیستا" پس از ٨۶ سال زندگی پربار علمی و فرهنگی، بامداد امروز، ٢٢ اردیبهشت‌ماه در بیمارستان‌ جم در تهران گذشت.

وی که پیش از این نیز، چند بار دچار حملهٔ قلبی و مغزی شده‌بود، ساعت ۵ بامداد امروز، بر اثر سکتهٔ فلبی چشم از جهان فروبست. 

خانواده ی ناصح پور درگذشت این دانشمند بزرگ را به جامعه ی فرهنگی و علمی ایران تسلیت می گوید. یادش گرامی باد!

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۱/۰۲/۲۲ و ساعت 18:1 |
"افسانه ی پادشاه و ریاضیدان" نمایشنامه ی خیالی زیبایی است که کار مشترک دو استاد ارجمند، یعنی استاد مهدی بهزاد (استاد برجسته ی نظریه گراف ها) و استاد نغمه ثمینی (استاد پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران) می باشد. در این کتاب جالب و به صورتی کاملا هنرمندانه، گفتگوی شخصیت های خیالی این کتاب به جایی می رسد که بدون آنکه خواننده ی کتاب در اوایل کار متوجه شود، خودش را در میان فرمول های زیبای نظریه گراف ها می بیند. این کتاب همانند کتاب مشهور بازی با بینهایت نوشته استاد معروف ریاضی رزا پتر، ترجمه ی پرویز شهریاری، تلاشی هنرمندانه است در راه ترویج ریاضی و مبارزه ای در راه ریاضی ستیزی. این کتاب به تازگی به دستم رسید و خیلی از خواندن آن لذت بردم. امیدوارم شما نیز با خواندن آن از نکات ظریف مطرح شده در این کتاب لذت ببرید.

افسانه ی پادشاه و ریاضیدان منتشر شده توسط نشر دیبایه 

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۰/۰۹/۳۰ و ساعت 9:2 |
گراف مقسوم علیه های صفر حلقه های جابجایی، مبحث جالب و تقریبا جدیدی است که در نظریه حلقه های جابجایی آغاز شد و برخی ریاضیدانان به بسط و گسترش آن در "نیمگروه های با صفر" پرداختند. یکی از پرسش هایی که برای من و نیل اپستاین مطرح شد این بود که ساختار کلاس های ایزومورف مدول های متناهی-مولد را همراه با ضرب تانسوری در نظر بگیریم که دارای ساختار یک نیمگروه با صفر است و در این صورت گراف مقسوم علیه های صفر چنین ساختاری چگونه می شود؟ صحبت و تبادل افکار بنده و نیل، پای مطالب بسیار جالبی را به میان کشید که جمع آوری این مطالب منجر به تهیه مقاله ای شده است که در اختیار ریاضیدانان و علاقه مندان قرار داده ایم. اگر کسی علاقه مند به چنین مطلبی در ریاضی باشد، می تواند به مقاله ی ما در پیوند زیر سر بزند:

Zero-divisor graphs of nilpotent-free semigroups

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۰/۰۹/۱۸ و ساعت 5:57 |
با توجه به برگزاری اولین همایش دانش آموختگان دانشکده علوم دانشگاه شهید بهشتی در صورت تمایل فرم ثبت مشخصات زیر را برای هماهنگی های بهتر تکمیل فرمایید:

www.beheshtialumni.org


+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۰/۰۶/۱۲ و ساعت 18:44 |
دیروز پس از پنج سال زندگی دانشجویی در شهر اسنابروک آلمان و گرفتن دکترای ریاضی و انجام تسویه حساب با دانشگاه اسنابروک، این شهر را برای همیشه ترک کردم. من این شهر را که به شهر صلح معروف است، دوست دارم: شهری کوچک، فرهنگی و دانشگاهی. در این شهر چندین کنسرت هم دادم که مهمترین آن کنسرتم همراه برادرم پرهام، در فستیوال شرقی سال ۲۰۰۷ میلادی بود. خدا نگهدار اسنابروک.
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۰/۰۵/۱۷ و ساعت 5:3 |
پروفسور نوربرت آمرمان، نوازنده ی سه تار هندی و استاد دانشگاه بیلفلد آلمان و دکتر پیمان ناصح پور، نوازنده ی تنبک در قالب یک کنسرت ایرانی-هندی، به معرفی مشترکات فرهنگی دو کشور باستانی ایران و هند می پردازند. این کنسرت پژوهشی-آموزشی که در راگاهای گوناگون هندی و در ریتم های ۸ و ۱۲ ضربی است، در شهر دانشگاهی مونستر آلمان، در تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۱۱ برگزار می شود. گفتنی است پروفسور آمرمان و دکتر ناصح پور چند ماهی است که باهم ساز نواخته و تمرین کرده اند تا به زبان مشترکی برسند.

----------

چند روز پیش نام دکتر پیمان ناصح پور در پایگاه اینترنتی تبار شناسی ریاضی دانان دنیا به ثبت رسید:

Peyman Nasehpour at Mathematics Genealogy Project Website

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۹۰/۰۱/۱۳ و ساعت 9:57 |
گروه مهرآوا و رضا برون: رضا برون نوازنده ی سنتور و آهنگساز مقیم برلین، سال ها پیش در ایران، گروهی را به نام "مهر آوا" بنیان گذاشته و کنسرت های بسیاری را در شهرهای گوناگون ایران برگزار کرده. چند سال پیش تصمیم می گیرد برای ادامه تحصیل موسیقی به برلین برود که همچنان در برلین مشغول تحصیل است. گویا یکی از اهالی موسیقی، سرپرستی گروهی را به عهده می گیرد با همان نام و عکسی از آن کنسرت هم در پایگاه اینترنتی خود قرار داده و با اینکه با اعتراض دوستداران گروه مهرآوا مواجه شده هنوز نمی خواهد اشتباه خود را قبول کرده و دست کم آن عکس را از پایگاه اینترنتی خود بردارد. گروه مهر آوا به سرپرستی رضا برون، گروه مهر آوا شده است و متعلق به رضا برون و دیگر افرادی است که در شکل گیری آن سهم داشته اند.

رضا برون نوازنده ی سنتور و آهنگساز مقیم برلین


شخصی به نام "مجید م. علی" از اردن، در مقاله ای که در سال ۲۰۰۵ منتشر کرده، ادعا کرده که مفهوم ایده الهای م-حذفی از ایشان است، در حالیکه ایده الهای م-حذفی را اینجانب با همین نام و مفهوم، در مقاله ای با عنوان "ایده الهای م-حذفی" همراه با استاد راهنمای خود، استاد سیامک یاسمی در سال ۲۰۰۰ منتشر کرده ام. چند سال پیش هم به ایشان نوشتم ولی جوابی ندادند.

ایده الهای م-حذفی

----------

در همین ارتباط ببینید: نامه پیمان سلطانی به دریا دادور
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۹/۱۲/۲۸ و ساعت 13:25 |
به یاد دارم که وقتی جهت فراگیری منطق و فلسفه به خدمت استاد عبدالله انوار میرسیدم، گاهگاهی یادی از استاد محسن هشترودی می کرد. استاد انوار که خودشان زمانی از شاگردان زنده یاد هشترودی بودند، همواره از دانش وسیع استاد هشترودی در علوم گوناگون صحبت می کرد. امروز که یاد صحبت های استاد انوار افتادم، گفتم چرخی در اینترنت بزنم و ببینم از استاد هشترودی در اینترنت چه مطلبی پیدا می کنم. اولین مطلب جالبی که نظر بنده را جلب کرد این بود که استاد هشترودی خود از شاگردان یکی از بزرگان و نامداران ریاضی یعنی "الی کارتان" بوده و رساله ی دکترای خود را زیر نظر این ریاضیدان بزرگ نوشته است. اینها همه مرا کنجکاو کرد که تلاش کنم و ببینم آیا می توانم چیزی در مورد رساله ی دکترای استاد هشترودی که در سال ۱۹۳۷ میلادی نگاشته بود، پیدا کنم یا نه. پس از جستجو دریافتم که رساله ی دکترای ایشان هنوز مورد توجه ریاضیدانان است و دریافتم آخرین مطلبی که به رساله ی دکترای ایشان مربوط است کاری است از یک ریاضیدان به نام "مرکر". این کار که احتمالا جدیدترین کار "مرکر" می باشد، به سال ۲۰۰۹ میلادی در آرشیو مشهور ریاضی arXiv قرار داده است. نکته ی جالبتر این است که نام هشترودی در عنوان مطلب "مرکر" آمده است:

Vanishing Hachtroudi curvature and local equivalence to the Heisenberg sphere

گفتنی است که یکی از مرجع های این مطلب همان رساله ی استاد هشترودی است. علاقه مندان جهت اطلاع بیشتر در مورد استاد محسن هشترودی می توانند به مطلب زیر مراجعه کنند:

گاهشمار زندگي پروفسور محسن هشترودي

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۹/۱۲/۱۹ و ساعت 7:5 |
دکترای ریاضی خود را بعد از چندین سال تلاش، تحت نظر یکی از برجسته ترین اساتید جبر دنیا، استاد "وینفیرید برونس" گرفتم. این حقیر که از دوران دبیرستان به ریاضی دلبسته شدم و بیش از ۱۶ سال در راه ریاضی محض تلاش کردم و بالاخره، پس از تلاش های فراوان، رساله ی دکترای خود را زیر نظر استاد برونس نوشتم و به تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۱۱ برابر با ۷ بهمن ۱۳۸۹ از رساله ی دکترای ریاضی خود دفاع کردم. در این راه معلمان و اساتید خوبی کمک کردند و برخی از آنان با بی مهری مرا آزار دادند، ولی هیچ کس به قدر پدر و مادر عزیزم کمک و مشوق من نبودند. همین جا بر خود لازم میدانم از همه کسانی که در این راه کمکم کردند قدردانی کنم، به ویژه پدر و مادر عزیزم که نمی دانم چگونه سپاسگزار مهربانی های آنها باشم. در آخر نیز اشاره کنم که این تازه آغاز پژوهش در راه ریاضی است و امیدوارم بتوانم پژوهش در ریاضی را ادامه دهم.
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۹/۱۱/۰۸ و ساعت 2:47 |
در اواخر تحصیل من در دوره کارشناسی ریاضی محض در دانشگاه شهید بهشتی، دکتر سیامک یاسمی، به عنوان استاد مهمان، تدریس درس جبر ۳ را بر عهده گرفت. من که ریاضیات را سخت دوست داشتم و در ریاضی هم بیشتر به آنالیز ریاضی علاقه داشتم تا جبر، پس از شرکت در کلاس این استاد جوان تازه از فرنگ آمده، متوجه شدم که حرف های نویی می زند و سخت علاقه مند پژوهش است. پس از شرکت در امتحان کارشناسی ارشد و کسب رتبه ی بالا، تعدادی از دانشجویان را به عنوان دانشجویان المپیاد دانشجویی به شهرکرد بردند. در این سفر با چند دانشجوی سطح بالای ریاضی آشنا شدم که یکی از آنها کسی نبود جز "تیرداد شریف".

تیرداد به مانند من به فلسفه هم علاقه داشت و همین شد که باهم مفصل صحبت کردیم و من درباره استاد سیامک یاسمی برای تیرداد صحبت کردم و او را تشویق کردم تا برای ادامه کار به دانشگاه تهران بیاید و با استاد سیامک یاسمی، "جبر جابجایی" کار کند و چنین شد که من و تیرداد در دوره کارشناسی ارشد همکلاس شدیم و قدم در عالم جبر جابجایی گذاشتیم.

تیرداد بلافاصله پس از اتمام کارشناسی ارشد، دکترای خود را نزد استاد سیامک یاسمی ادامه داد و در دوره ی دکترا چندین مقاله ی عالی در زمینه جبر جابجایی منتشر کرد. اما من احساس می کردم که شاید برایم بهتر باشد که پژوهش در جبر جابجایی را در یکی از دانشگاه های خارجی ادامه دهم تا بتوانم از نزدیک با برخی مراکز دانشگاهی دنیا آشنا شوم. اما کم کم کار روی جبر جابجایی را کنار گذاشته و مدت ها روی "موتورهای جستجو" کار کردم و برای ادامه تحصیل دکترا در رشته "زبان های صوری" راهی اسپانیا شدم و پس از چند ماه آنجا را هم رها کردم و به رشته ی جبر جابجایی برگشتم و دکترای جبر جابجایی را در آلمان آغاز کردم. البته این تصمیم گرچه کار دکترای مرا عقب انداخت، ولی حسن هایی هم داشت. من در این میان روی موسیقی محلی ایران و موسیقی هند کار کردم و ترویج تنبک و دیگر سازهای کوبه ای ایران را در اینترنت در دستور کار قرار دادم که به گفته ی بسیاری از دوستان خیلی از علاقه مندان موسیقی کوبه ای از طریق کارهای من در اینترنت با موسیقی کوبه ای ایران آشنا شدند.

به هر حال تیرداد با همه ی مشکلاتی که دارد پژوهش در جبر جابجایی را ادامه داد و مقالات بیشتری منتشر کرد. تیرداد و من به عنوان دو دوست همیشه در تماس بودیم تا آنکه من برای ادامه تحصیل به اروپا آمدم و ارتباط من با او سخت تر شد. سالها از آن روزهای دانشجویی که من و تیرداد همکلاس بودیم گذشته است ولی خاطرات روز های خوب دانشجویی من با تیرداد هنوز همراه من است. امیدوارم فرصتی دست دهد تا دوباره او را از نزدیک ببینم.

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۹/۱۱/۰۳ و ساعت 8:39 |
سومین مقاله ی اینجانب در مورد مقسوم علیه های صفر جبرهای مقداری از یکی از مجلات معتبر ریاضی در اروپا، برای انتشار پذیرش گرفت. قبلا گفته بودم که مقاله ی دوم این حقیر در یکی از مجلات معتبر آمریکایی نشر خواهد یافت.

یکی از پایگاه های خوب علمی که بسیاری از ریاضی دانان دنیا کارهایشان را در این آرشیو قرار می دهند تا همه بتوانند به راحتی بارگذاری کرده و آنها را مطالعه کنند پایگاه معروف زیر است:

arXiv.org

در پایان دو موتور جستجو برای کارهای علمی معرفی می کنم:

Scholar Google

Scirus Scientific Search Engine

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۹/۰۳/۲۵ و ساعت 17:50 |
طبق پژوهش های فراوانی که انجام شده، دانشمندان اثبات کرده اند که آموزش موسیقی هوش کودکان را افزایش می دهد و درس دادن موسیقی به دانش آموزان در بهبود تحصیل آنان موثر است.

مثلا بر اساس تحقیقاتی که دکتر فرانسس راوچر و دکتر گردون شاو از دانشگاه کالیفرنیا از ایرونه انجام داده اند، پس از هشت ماه تدریس موسیقی به کودکان، ۴۶ درصد "ای.کیو فضایی" کودکان پیش مدرسه ای افزایش یافته است که در یادگیری پیچیدگی های ریاضیات موثر است. آنانیکه می خواهند در این زمینه بیشتر تحقیق کنند، می توانند به وبسایت های زیادی که در این زمینه اطلاعات دارند مراجعه کنند: کودکانی که موسیقی کار می کنند، در مدرسه و زندگی موفق تر هستند.

حال با این مقدمه کوتاه، من از خواننده ی این سطور می پرسم: چرا رييس سازمان مدارس غير دولتي و توسعه مشاركت‌هاي مردمي گفت: اعطاي مجوز تاسيس و راه اندازي رشته موسيقي در قالب فوق برنامه در مدارس غير دولتي و در تمام مقاطع تحصيلي ممنوع است؟

اعطاي مجوز تاسيس و راه اندازي رشته موسيقي در مدارس ممنوع است

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۹/۰۳/۱۱ و ساعت 3:29 |
یکی از پیشرفت های جالبی که در جبر جابجایی حاصل شده منتسب کردن یک گراف به یک حلقه ی جابجایی و یکدار با مقسوم علیه های صفر سره است (سره در اینجا به معنی ناصفر است). تعریف آن بسیار ساده است: فرض کنید یک حلقه داریم که دارای مقسوم علیه های صفر سره می باشد. راس های گراف منتسب به حلقه ی مورد نظر ما مقسوم علیه های صفر سره هستند و می گوییم دو مقسوم علیه صفر سره تشکیل یال گراف مورد نظر را می دهند اگر حاصل ضرب آنها صفر باشد. به این گراف به اصطلاح گراف مقسوم علیه صفر حلقه ی مورد نظر گفته می شود.

اکنون ریاضی دانان بسیاری از حوزه ی جبر و گراف دارند روی این موضوع کار می کنند که کدام خاصیت یا خواص در حلقه، چه خاصیت یا خواصی را در گراف منتسب به حلقه مورد نظر موجب می شود و برعکس. در ایران هم چند ریاضیدان از جمله استاد سیامک یاسمی در این زمینه کار می کنند و مقالات جالبی در مجله های معتبر دنیا به نشر رسانده اند.

علاقمندان می توانند عبارت Zero Divisor Graph را در موتور های جستجو گشته و بیشتر با این موضوع آشنا شوند.

به هر حال به این وسیله خواستم یادی از دکتر بهزاد (استاد معروف و برجسته ی نگره ی گراف ها) کنم که از حضور در کلاس های ایشان در دانشگاه شهید بهشتی لذت بردم. در ضمن اضافه کنم که پسر ایشان یعنی دکتر آرش بهزاد هم ریاضیدان است و در زمینه گراف ها کار کرده است.
+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۸/۱۲/۱۶ و ساعت 6:43 |
به عنوان یک دانشجو و کسی‌ که ایمان دارم در هر شرایطی باید به تحصیل دانش و هنر ادامه داد - کم یا زیادش مهم نیست - به همه دانشجویان وطن درود فرستاده و پیشاپیش روز دانشجو که ۱۶ آذر می‌‌باشد را تبریک می‌‌گویم.


+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۸/۰۹/۱۲ و ساعت 15:51 |
دیروز آلمان شاهد یکی از گسترده ترین تظاهرات دانشجویی بود. بنا بر گزارش های ارسال شده در خبرگزاری ها اکثر شهر های آلمان همچون برلین، هامبورگ، کلن و ... دانشجویان دست به اعتراضات بزرگ زده اند. دانشجویان در آلمان به اصلاحات مربوط به پولی کردن دانشگاه ها شدیدا اعتراض داشته اند. 

در شهر مونیخ بیش از ۱۰۰۰ دانشجو با حمل پلاکارد نسبت به گران بودن تحصیل اعتراض کرده اند. آنها در حالی كه پلاکارد هایی حمل میکردند گفته اند كه هزینه ی حماقت به چه اندازه است؟

همچنین در بیش از ۲۰ شهر آلمان دانشجویان کلاس های دانشگاه ها را تصرف کرده و تبدیل به مراکز اعتراض کرده اند.

گفتنی است مدتی است كه در آلمان از دانشجویان بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ یورو شهریه گرفته میشود. اعتراضات دانشجویی کم و بیش وجود داشته است ولی شاید دیروز یکی از بزرگترین اعتراضات دانشجویی رخ داده است. 

دانشجویان نمیتوانند از عهده هزینه سنگین زندگی و همچنین شهریه ها بر آیند. این در حالی است كه کیفیت دانشگاه ها تغییری نکرده است. دانشجویان همچنین به عوض شدن سیستم دانشگاهی و آمریکایی شدن سیستم معترض اند.

رییس انجمن دانشگاه های آلمان اعتراضات دانشجویان را بر حق دانسته و آنها را در راهی كه انتخاب کرده اند تشویق کرده است. وزیر علوم به اشتباهات اخیر اعتراف کرده است.  

دانشجویان گفته اند كه به اعتراضات در سال ۲۰۰۹ ادامه داده و از تاریخ ۳۰ نوامبر اعتراضاتشان را از سر خواهند گرفت.

German university students hold mass rallies against education reform

Students stage education protests nationwide

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۸/۰۸/۲۷ و ساعت 17:43 |
یک ریاضیدان خوب وقتی‌ خوب است که فقط در کتاب‌ها و مقاله‌ها ی ریاضی‌ غرق نشود. یک ریاضیدان باید که از دیگر علوم چیز‌ها یی بفهمد. تخصص گرایی به مفهوم تک بعدی بودن نیست. بلکه تمرکز روی موضوع مشخص است. در آن سالها که در ایران دانشجو بودم، بچه‌ها که می فهمیدند من تنبک نوازم خیلی‌ تعجب می کردند! به من می گفتند ریاضیدانان آدم‌ها خشکی هستند. چه طور می شود که تو اهل موسیقی هستی‌؟

من به آنها می‌گفتم، به نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی هم می روم. کمی‌ هم روانشناسی‌ و جامعه شناسی‌ می خوانم ولی‌ دو چیز برایم مهمتر است: موسیقی و دیگری ریاضی‌.

در ضمن چندین سال هم فلسفه خواندم، آن‌ هم به زبان انگلیسی. هم زبانم خوب شد و هم از فلسفه زبان‌های معمولی‌ سر در آوردم. در این مسیر سالها ی سال با ویتگنشتاین زندگی‌ کردم. مدت زیادی هم روی موتور‌ها ی جستجو در اینترنت کار کردم.

از تاریخ ریاضی‌ و موسیقی، علم ریشه شناسی‌ لغت‌ها و چیز‌ها ی دیگر هم غافل نبودم. اگر چه تنبک، قاوال (دایره آذری)، دف و طبلا ی هندی و شاخه‌های مختلف ریاضی‌ هدف اصلی‌ من بود. تا اینکه در دوره کارشناسی ارشد به جبر جابجایی‌ بیشتر کشش پیدا کردم و الان هم در همان شاخه مشغول تحقیق هستم.

خلاصه از هر طرف برفتم بر حیرتم بیفزود!

----------

در یکی‌ از سخنرانی‌ها ی استاد پرویز شهریاری بودم که به دانشجویان میگفت که تک بعدی نباشند.

پرویز شهریاری (زادهٔ ۲ آذر ۱۳۰۵، کرمان) ریاضی‌دان، مترجم، روزنامه‌نگار، فعال سیاسی ایرانی از چهره‌های ماندگار در عرصه علم و آموزش ایران است.

پرویز شهریاری

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۸/۰۶/۱۲ و ساعت 21:14 |

الان مشغول کار کردن روی مقاله ی دیگری هستم که در مراحل پایانی آن است. دیروز هم در یک کارگاه کوچک ریاضی در شهر "بوخوم" شرکت کردم. سه تا سخنرانی بود. یکی‌ در زمینه ی جبر جابه جایی بود و دو تای دیگر در زمینه ی هندسه ی جبری. باید در بدترین شرایط هم کار کرد! همین دیگر!+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۸/۰۴/۲۱ و ساعت 8:43 |
در دوره ي دبيرستان بود كه به رياضيات علاقه پيدا كردم و در همان سال هاي دبيرستان بود كه تصميم گرفتم كه در دانشگاه در زمينه ي "رياضي محض" ادامه ي تحصيل دهم. خوشبختانه در دانشگاه شهيد بهشتي قبول شدم و در آنجا چند استاد بودند كه همواره تشويقم مي كردند از جمله استاد مهدي بهزاد كه از بزرگان نظريه گراف بودند , استاد دارا معظمي كه بنا به دلايلي از دانشگاه شهيد بهشتي به دانشگاه تهران رفتند و از اساتيد خوب نظريه گراف و علوم رايانه اي هستند و در آخر اجازه دهيد از سركار خانم استاد زهرا گويا كه از بزرگان آموزش رياضي هستند نامي ببرم. البته برخي اساتيد هم از روحيه مستقل اينجانب در رياضي چندان خوشحال نبودند! از آنجاييكه دلم نمي خواهد خداي ناكرده به تخريب شخصيت كسي بپردازم نامي از نامهربانان نبرم.

در اواخر دوره ي تحصيل در مقطع كارشناسي بودم كه با استاد سيامك ياسمي آشنا شدم و به واسطه ي ايشان علاقه اي به جبر جابه جايي پيدا كردم كه باعث شد كه در زمينه ي جبر جابه جايي به صورت تخصصي تر كار كنم. در همان موقع مثال نقضي براي يكي از پرسش هاي باز ايشان پيدا كردم كه ايشان به اين مثال در يكي از مقالات تحقيقاتي خود با ذكر نام اين حقير اشاره كردند.

پس از برگزاري امتحان ورودي كارشناسي ارشد به دليل رتبه ي ١٢ در آن امتحان جزو دانشجويان المپياد دانشجويي وارد دانشگاه تهران شدم و اين فرصت رخ داد كه پایان نامه كارشناسي ارشد خود را تحت نظر استاد راهنمايم استاد سيامك ياسمي بنويسم كه قسمتي از آن پایان نامه تحت عنوان "ايده آلهاي Mـحذفي" در يكي از مجله هاي خوب رياضي كشور كره ي جنوبي در سال ٢٠٠٠ ميلادي ـ كه اتفاقا سال جهاني رياضي بود ـ انتشار يافت.

اما پس از فارغ التحصيلي اوضاع دگرگون شد و مشكلات بسياري ـ كه بنا به دلايلي به آنها نمي خواهم بپردازم ـ باعث شد كه اينجانب از تحصيلات آكادميك به دور افتم. در اينجا به دو نكته اشاره مي كنم. نكته ي اول: من از اين عبارت "فارغ التحصيل" خوشم نمي آيد زيرا انسان هيچ گاه از تحصيل فارغ نمي شود يا به قول معروف "زگهواره تا گور دانش بجوي". نكته ي دوم: يكي از مشكلات اينجانب پس از اتمام دوره ي كارشناسي ارشد مربوط مي شود به همان روحيه ي مستقل اينجانب در رياضي و باقي ي ماجرا چنان كه افتد و داني!

به هر حال از آنجاييكه نمي توانستم سرنوشت علمي خود را به نامهري و بداخلاقي برخي اساتيد محترم گره بزنم راه حل جالبي براي ادامه ي كار پيدا كردم و آن همانا كار در اينترنت براي ترويج موسيقي كوبه اي ايران بود. درضمن در همين مدت بنا به زمينه ي اينجانب در رياضي با نحوه ي كار موتورهاي جستجو آشنا شدم كه بعد ها متوجه شدم كه آن چيزي كه من به دنبالش بودم شاخه اي از "علم رايانه اي نظري" است.

به هر حال دومين مقاله ي آكادميك اين حقير جهت انتشار در يكي از مجله هاي معتبر جبر در آمريكا پذيرش گرفته است كه جزييات آن را در آينده اي نه چندان دور اعلام خواهم كرد.

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۸/۰۴/۰۵ و ساعت 16:38 |
"جبر جابجايي" يكي از شاخه هاي "جبر مجرد" در علم رياضي است. هدف جبر جابجايي بررسي ساختارهاي مهمي از ساختارهاي رياضي است كه به "حلقه هاي جابجايي" , "مدولها" و "جبرها" معروف هستند.

هر چند خود "جبرجابجايي" شاخه ي مهمي از رياضي است اما اهميت آن به واسطه ي كاربرد داشتن در ديگر شاخه هاي رياضي مانند "هندسه ي جبري" و "نظريه ي جبري اعداد" نيز مي باشد.

يكي از شاخه هاي جديد جبرجابجايي كه بسيار مورد توجه قرار گرفته شده است "جبرجابجايي تركيبياتي" نام دارد.

علاقه مندان جهت دريافت اطلاعات بيشتر مي توانند به پايگاه اينترنتي زير مراجعه كنند:

پايگاه اينترنتي جبرجابجايي كاران دنيا

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۶/۱۱/۱۱ و ساعت 23:3 |
بنابر نامه اي كه "ديويد آيزنباد" به پايگاه اينترنتي "جبر جابجايي" به نشاني www.commalg.org نوشته است "ايروينگ كاپلانسكي" يكي از موثرترين و معروف ترين جبردانان دنيا به تاريخ ٢٤ جون ٢٠٠٦ درگذشت.

"ديويد آيزنباد" كه خود از جبردانان معروف و بزرگ دنياست در اين نامه به تاثير آن استاد مشهور اشاره كرده و در ادامه تصريح كرده است كه "ايروينگ كاپلانسكي" با انتشار مقالات و كتابهاي بسيار و تربيت پنجاه و پنج دانشجوي دكترا و ִִִ از موثرترين جبردانان دنيا محسوب مي شود.

+ نوشته شده توسط دکتر پيمان ناصح‌پور در ۸۵/۰۴/۰۸ و ساعت 15:16 |